07 / 12 / 2011 Dodano przez: Redakcja

Łączniki stabilizatora – wymiana

Kategorie: Artykuły

Wymiana łączników stabilizatora nie należy do najtrudniejszych czynności serwisowych, warto więc wykonać ją samodzielnie, w garażu lub przed blokiem na parkingu. Jazda z uszkodzonymi łącznikami stabilizatora jest bowiem niebezpieczna, i niesie ze sobą obniżenie komfortu kierowcy i pasażerów.

Jak najłatwiej rozpoznać niesprawne łączniki stabilizatora? Warto zwrócić uwagę na gumę na końcach łącznika – jeśli jest w kiepskim stanie, powinniśmy podjąć decyzję o wymianie. Jak już jesteśmy na to gotowi, pierwszym krokiem powinno być odkręcenie i zdjęcie koła (oczywiście najpierw podnosimy auto, kręcąc lewarkiem).

Kolejnym krokiem jest zlokalizowanie łącznika stabilizatora. Powinniśmy łatwo go dostrzec – jest to pręt, zakończony po obu stronach gumowo-metalowymi przegubami. Jak już odkręciliśmy koło, możemy teraz sprawdzić, na ile należy podnieść auto żeby wyjęcie łącznika było możliwe.

W trakcie tego procesu warto wspomóc się substancjami typu WD-40, które łatwo dostaniemy na każdej stacji benzynowej i w supermarkecie. Pomoże nam on nasmarować i odrdzewić śruby. Jak już to zrobimy, jesteśmy gotowi do odkręcania nakrętek łącznika stabilizatora. Poodnosiwszy samochód staramy się wyjąć łącznik tak, aż czujemy luz.

Jeśli uda nam się wyjąć łącznik stabilizatora następnym krokiem jest oczyszczenie miejsca, które styka się z łącznikiem – można to łatwo zrobić, korzystając z papieru ściernego. Kiedy już to zrobimy, możemy włożyć nowy łącznik stabilizatora. Strony montażu w tym przypadku są nieistotne. Następnie mocno przykręcamy nakrętki śrub, uprzednio je smarując. Opuszczamy auto do poziomu, w którym będzie nam komfortowo założyć koło.

Po założeniu koła, możemy dokonać wymiany łącznika stabilizatora po drugiej stronie pojazdu. Warto sprawdzić, czy w trakcie tego procesu nie uszkodziliśmy gumowych osłon a także czy zakupione przez nas łączniki stabilizatora pasują, czyli są takie jak poprzednie.

Podziel się artykułem

Tagi

, ,

Powiązane wpisy

Komentarze

  1. Janek Wrz 12, 2017

    Wymiana łączników stabilizatora , to nie taka prosta sprawa.
    Wiem to z własnego doświadczenia,dlatego za każdym razem zajmuje się tym automotive marcin bigda w mielcu.

dodaj komentarz

Wymagany

Nie będzie publikowany. Wymagany

Opcjonalne

motodziewczyny.com