13 / 02 / 2014 Dodano przez: januszp

Stan zawieszenia zimą

Kategorie: Artykuły

W sezonie zimowym najczęściej mówi się o konieczności wymiany opon, tak jakby one zapewniały w stu procentach bezpieczną i pewną jazdę. Wcale tak nie jest, chociaż to, że spełnia dużą rolę w to nie można wątpić. Bez opon zimowych jazda zimą jest niemożliwa, ale nie można zapominać także o zawieszeniu.

foto: www.centralcontracts.com

foto: www.centralcontracts.com

Opony zimowe nie będą niestety miały wpływu na jazdę po oblodzonej powierzchni. Bez względu na rodzaj założonych opon samochód na takiej nawierzchni będzie wtedy bezwładny. Czasami zdarza się jednak, że kłopoty pojawiają się także wtedy, gdy powierzchnia nie jest oblodzona. Co na to wpływa? Powodem może być zły stan zawieszenia. Nawet przy niewielkim przymrozku, kiedy droga staje się lekko śliska, prowadzenie samochodu może być niemożliwe.

Taka sytuacja może zdarzyć się, gdy występują luzy na końcówkach wahaczy. Przy najechaniu na dowolną nierówność, koło drga zmieniając tor jazdy. Jeśli mamy normalną drogę, bez oblodzenia pozostałe koła samochodu utrzymają go w trasie, ale przy śliskiej nawierzchni może „pociągnąć” samochód, a ten wpaść może w nagły i niekontrolowany poślizg.

Ważnym elementem są także amortyzatory. Stosuje się je w celu zmniejszenia kołysania resorowanego nadwozia oraz w celu zapobieganiu oderwaniom się kół od drogi na wybojach. Zimą często dochodzi do szybszego zużycia amortyzatorów, a gdy te są niesprawne przy najechaniu na nierówności może wystąpić kołysanie nadwoziem, a przez to dojść może do oderwania się kół od nawierzchni drogi. Uszkodzony amortyzator przyspiesza także zużycie sprężyn. Te z kolei co prawda rzadziej psują się niż pozostałe elementy, ale zdarza się, że pękają, a najczęściej w górnej części przy mocowaniu.

Kiedy poczujemy, że samochód na drodze zachowuje się nie tak jak powinien, zawsze należy sprawdzić stan zawieszenia. W tym celu należy udać się na stację diagnostyczną, gdzie zostanie sprawdzony stan części. Koszty takowych testów nie są bardzo wysokie, a mogą zapobiec późniejszej awarii, która z pewnością wiązać się już będzie z wysokimi kosztami.

Autor: Janusz Nowaczyk

Podziel się artykułem

Tagi

, , , ,

Powiązane wpisy

Komentarze

Brak komentarzy.

dodaj komentarz

Opcjonalne