22 / 10 / 2015 Dodano przez: Michał

Zawieszenie przed zimą!

Kategorie: Artykuły

Zawieszenie to bez wątpienia jeden z tych elementów, które należy bezwzględnie skontrolować przed okresem zimowym. Sprawne zawieszenie to bowiem gwarancja bezpieczeństwa na drodze, a zwłaszcza gdy nawierzchni towarzyszą mało sprzyjające warunki pogodowe. 

układ zawieszenie przed zimą

Nie bagatelizuj objawów

Nie da się ukryć, że większość kierowców bagatelizuje pierwsze symptomy usterek w układzie zawieszenia. Natomiast wszelkie objawy należy potraktować z należytą troską. Pamiętajcie, że od tego zależy bezpieczeństwo wasze i bliskich, a także pozostałych uczestników ruchu drogowego. W takim razie, jeżeli usłyszycie, że samochód nie pracuje tak, jak powinien, lub dotrą do was dziwne, niecodzienne stuki i odgłosy z układu zawieszenia, bądź kierowniczego to najlepiej wybrać się do warsztatu i to w miarę możliwości jak najszybciej.

Dokonanie serwisu jeszcze nikomu nie zaszkodziło, a w niektórych przypadkach uchroniło kierowców przed nieprzewidzianymi zachowaniami samochodu na drodze, wypadkami i usterkami elementów współpracujących z danym podzespołem. Ponadto zachęcamy was do profilaktycznego kontrolowania układu zawieszenia. Nie trwa to długo, bo zaledwie 20-30 minut, a będziecie mieli pewność, że z waszym samochodem wszystko w porządku. Pamiętajcie, że profilaktyka nie szkodzi!

Ponadto warto mieć na uwadze, że wszelkie luzy w zawieszeniu i układzie kierowniczym, a także zużyte amortyzatory pogarszają sterowność samochodu. Auto nie będzie miało pewnego „trzymania się” drogi, zwłaszcza na łukach i ostrych zakrętach. Na śliskiej nawierzchni będzie jeszcze gorzej, a zbliża się okres, że musimy być na to coraz częściej przygotowani. Łatwo wtedy o kolizję, o wiele łatwiej niż wcześniej…

Podziel się artykułem

Tagi

, , ,

Powiązane wpisy

Komentarze

  1. eryk Cze 21, 2016

    Ciekawy artykuł. Natomiast podchodziłbym z dystansem do rady o wymianie kompletnego zestawu zawieszenia. Jeśli części wydają się niepewne: oczywiście, jest to dobre wyjście. Natomiast w wypadku gdy stan wygląda na dobry, nie ma sensu wydawać naprawdę grubych pieniędzy. Trzeba podejść do problemu z głową ;).

  2. Michał Lip 12, 2017

    Moim zdaniem kiedy czuć, że samochód w czasie drogi podskakuje.
    Wtedy jest odpowiedni moment na wymianę amortyzatorów.
    Ja je wymieniłem w Serwisie Zet Czeladź.

dodaj komentarz

Opcjonalne