AutoZawieszenie.pl – o zawieszeniu samochodowym

Zawieszenie gwintowane

Wielu kierowców, szczególnie młodych ma skłonność do tuningowania swoich samochodów, robiąc to np. poprzez obniżenie zawieszenia. Jednym ze sposobów dokonania tej czynności jest zastosowanie mechanizmu gwintowanego.

Upraszczając całą sprawę, zawieszenie gwintowane umożliwia regulację wysokości nadwozia, niektóre typy mają jeszcze możliwość ustawienia sztywności. Z czego jest ono zbudowane? Niezależnie czy montowane jest ono na przedniej, czy tylnej osi zawsze składa się z czterech niezależnych kolumn resorująco-tłumiących. Zawieszenie to posiada nagwintowaną obudowę, która umożliwia regulację wysokości samochodu. Odbywa się ona przy pomocy właściwych talerzy, nakrętek, na których oparte są sprężyny.

Pytanie teraz, po co montuje się tego typu zawieszenie? Tutaj chodzi głównie o poprawienie trakcji samochodu. Poprawia się przyczepność oraz prowadzenie, co pozwala np. na szybsze wchodzenie w zakręty. Jednak wielu kierowców montuje zawieszenie gwintowane tylko po to, by uzyskać lepszy efekt wizualny samochodu. Faktycznie, dla wielu w połączeniu z szerokimi felgami i oponami o niskim profilu wygląda to efektownie. Jednak tutaj trzeba wziąć pod uwagę od razu stan polskich dróg, czy konieczność pokonywania progów zwalniających, które są montowane na miejskich uliczkach.

Nie sposób również ominąć kosztów tego typu rozwiązania. A te mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najtańsze można oczywiście już kupić nawet nie wydając tysiąca złotych, ale o ich trwałość lepiej nie pytać. Należy również doliczyć ceny montażu, które także nie będą wcale niskie. W niektórych modelach może oznaczać to sporo przeróbek, chociażby z powodu, że kolumny gwintowe nie będą pasować do seryjnych kielichów.

Exit mobile version