22 / 02 / 2018 Dodano przez: redakcja

Od prostego koła rowerowego po zaawansowane systemy zawieszenia. Marka Sachs i jej innowacyjne rozwiązania samochodowe

Kategorie: Artykuły, Sachs

O nieocenionej roli, jaką pełnią amortyzatory w samochodzie powiedziano już chyba wszystko. Bez sprzecznie, są to jedne z tych elementów zawieszenia, bez których jakakolwiek jazda, szczególnie po polskich drogach, byłaby niemożliwa. Producentów amortyzatorów na światowym rynku motoryzacyjnym jest wielu, a jednym z najstarszych z nich jest niemiecka marka Sachs.

Narodziny niemieckiej marki

Początki firmy Sachs sięgają roku 1894, kiedy to ślusarz narzędziowy, Ernst Sachs zgłosił swój patent na piastę do koła rowerowego. W zaledwie rok później, wraz z kupcem i finansistą, Karlem Fichtelem, powołali do życia firmę zajmującą się produkcją precyzyjnych łożysk kulkowych Schweinfurter Präzisionskugellager-Werke Fichtel & Sachs. Od tego czasu niemiecka marka rozpoczęła szeroką produkcję komponentów samochodowych, w tym głównie elementów układu zawieszenia oraz układu przeniesienia napędu.

ZF Group i Sachs

W 1915 roku w wyniku współpracy z takimi znanymi markami, jak np. Lemforder czy też Boge, powstała firma ZF Group, która do dnia dzisiejszego wyposaża w wysokiej klasy części samochodowe największych światowych producentów rynku motoryzacyjnego (m.in. Aston Martin, BMW, Maserati, MAN, Mercedes czy też Volkswagen). Marka Sachs weszła w skład tej grupy w 2001 roku. Szczególna popularnością na rynku cieszą się amortyzatory Sachs, wprowadzone do produkcji w 1929 roku, a także sprężyny zawieszenia, zestawy sprzęgieł oraz tłumiki drgań skrętnych.

Globalna ekspansja

Obecnie marka Sachs jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm zajmującą się produkcją samochodowych części zamiennych oraz elementów na pierwszy montaż na świecie. W 1959 roku niemiecka marka zwiększyła swoją globalną ekspansję, otwierając m.in. pierwszą fabrykę w Ameryce Południowej, a dokładniej mówiąc – w Brazylii. W kolejnych latach funkcjonowania na rynku motoryzacyjnym fabryki oraz przedstawicielstwa marki Sachs pojawiały się na całym świecie, w tym również w Stanach Zjednoczonych.

Zaawansowane systemy amortyzacyjne

Marka Sachs dostarcza kilka rodzajów systemów odpowiedzialnych za kontrolę amortyzacji, które są stosowane zarówno w samochodach osobowych, jak i użytkowych. Można do nich zaliczyć m.in. Sachs CDC (Continous Damping Control), Sachs Vario oraz Sachs PDC (Pneumatic Damping Control). Systemy Sachs mogą być sterowane w sposób elektroniczny lub pneumatyczny.

Amortyzatory Sachs to elementy samochodowego zawieszenia, z których słynie niemiecka marka. Do ich głównym zalet można na pewno zaliczyć bardzo wytrzymałą konstrukcję oraz długą żywotność, skuteczność w tłumieniu jakichkolwiek drgań we wszystkich trybach jazdy, a także bardzo niski poziom hałasu podczas jazdy.

Podziel się artykułem

Tagi

, , , , ,

Powiązane wpisy

Brak podobnych wpisów.

Komentarze

  1. Łukasz lip 23, 2018

    Bardzo fajny wpis. Krótki i na temat 🙂 Szczerze mówiąc to nie wiele wiedziałem o tej firmie, mimo że uznaję ich części za jedne z lepszych na rynku. Prawie całe zawieszenie w moim aucie to części od Sachsa. Czekam na kolejne posty 🙂

dodaj komentarz

Opcjonalne