03 / 04 / 2012 Dodano przez: Redakcja

Column EPS Generation 2

Kategorie: Artykuły, Układ kierowniczy

W dzisiejszym artykule mowa będzie o technologicznych nowościach powstałych za sprawą Chevroleta Aveo, a mianowicie o elektronicznym układzie kierowniczym. Firma Nexteer Automotive, producent tego rozwiązania, jest zdania, że to właśnie dzięki temu systemowi Aveo otrzymało pięć gwiazdek w teście Euro NCAP.

System CEPS (Column Electric Power Steering) montuje się przy kolumnie kierownicy i w znaczący sposób poprawia właściwości jezdne samochodu. Przy tym wszystkim, obniża spalanie paliwa o 6% i zmniejsza emisję dwutlenku węgla o 8 g na kilometr. To nie wszystko, CEPS wpływa pozytywnie na wygodę kierowców i bezpieczeństwo, bo przyspiesza reakcje w przypadku niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Wyżej wymienione cechy i funkcje są bardzo ważne, ale efektywność tego systemu jest związana także z tym, że może on współpracować z takimi technologiami jak asystent parkowania czy asystent utrzymania właściwego toru jazdy.

System CEPS wykorzystywany w najnowszym Chevrolecie Aveo wytwarzany jest w chińskiej fabryce, a następnie wysyłany do zakładów Chevroleta w Chinach i Korei. Stamtąd zjeżdżają samochody do azjatyckiej sieci sprzedaży oraz do sieci dilerskich w Europie.

To nie jedyne inicjatywy firmy Nexteer Automotive. Włodarze firmy zapowiedzieli, że koncern będzie rozwijać się w kierunku małych samochodów klasy A i B, ze szczególnym uwzględnieniem zmniejszenia gabarytów, wagi, kosztów oraz poprawy precyzji prowadzenia miejskich aut.

Nexteer Automotive pracuje również nad metodami redukcji masy i tarcia układów wspomaganych elektrycznie. Celem firmy jest opracowanie takiego rozwiązania, które zapewniłoby szybszą i bardziej precyzyjną reakcję systemu wspomagania na zmienną dynamikę pojazdu. Według specjalistów z firmy, system taki poprawiłby znacznie precyzję prowadzenia.

Podziel się artykułem

Tagi

, , , , , ,

Powiązane wpisy

Komentarze

Brak komentarzy.

dodaj komentarz

Opcjonalne