11 / 03 / 2016 Dodano przez: Michał

Tania wymiana amortyzatorów

Kategorie: Artykuły

Nie bez powodu amortyzator uznaje się za jeden z najważniejszych elementów w układzie zawieszenia. Odpowiada za utrzymanie kontaktu kół z podłożem oraz za optymalny komfort jazdy, dzięki odpowiedniemu tłumieniu drgań. Ze względu na liczne obciążenia, amortyzator z czasem ulega zużyciu. Czy wymiana amortyzatorów musi dużo kosztować? 

wymiana amortyzatorów

Amortyzatory samochodowe.

Zwykle, gdy kierowca słyszy u mechanika diagnozę typu ‚amortyzatory do wymiany’, łapie się za głowę, bo wie, że czeka go sporty wydatek. Wynika to jednak z niewiedzy kierowców, bowiem wymiana amortyzatorów wcale nie musi wiele kosztować. Pod warunkiem, że nie serwisujemy samochodu w ASO, z wymianą możemy poradzić sobie o wiele taniej, nie ujmując na jakości i trwałości.

Istotne zadania amortyzatorów

Na początek uwaga. Sprawne amortyzatory mają nie tylko istotny wpływ na komfort jazdy. Od ich prawidłowego działania zależy także w dużym stopniu bezpieczeństwo kierowcy na drodze. Uszkodzone amortyzatory mogą powodować takie problemy jak:

  • gorsza przyczepność
  • wydłużona droga hamowania
  • nadmierne zużycie pozostałych części zawieszenia
  • bujanie samochodu
  • nierówne zużycie opon.

Wymiana amortyzatorów

Mechanicy, producenci i specjaliści z branży motoryzacyjnej zalecają, by amortyzatory wymieniać po przebiegu rzędu 80/100 tys kilometrów. Oczywiście to tylko teoria, która wynika z faktu, że z reguły po takim przebiegu amortyzatory tracą swoje właściwości i przestają spełniać określone funkcje.  W praktyce wygląda to jednak tak, że amortyzatory mogą wytrzymać dłużej, a czasami krócej. Poziom zużycia amortyzatorów zależy nie tylko od przebiegu, lecz także od stylu jazdy kierowcy i warunków eksploatacji auta. Dlatego najlepiej co około 20 tysięcy km sprawdzać stan amortyzatorów. Pamiętajmy także, że jeżeli zajdzie konieczność wymiany, to należy to zawsze robić parami na danej osi.

Gdzie najtaniej?

Nie chcemy generalizować, ale zdecydowanie najbardziej opłaca się kupować amortyzatory online. Nie tracimy czasu na jeżdżenie po sklepach, nie trzeba stać w kolejce. Co więcej, w Internecie kupimy amortyzatory do 50% taniej niż w placówkach stacjonarnych. Wiele sklepów internetowych oferuje także darmową wysyłkę i to zaledwie w przeciągu 24h.

 

Podziel się artykułem

Tagi

, , ,

Powiązane wpisy

Komentarze

Brak komentarzy.

dodaj komentarz

Opcjonalne