27 / 08 / 2012 Dodano przez: patryk

Stabilizator zawieszenia – zasada działania

Kategorie: Artykuły

Stabilizator zawieszenia jest elementem samochodu, o którym zwykły kierowca bardzo mało wie a o jego obecności w samochodzie przypomina sobie dopiero w momencie, gdy ulegnie on uszkodzeniu co można rozpoznać po niepokojąco głuchych stukach w zawieszeniu podczas pokonywania zakrętów oraz nerwowym i niestabilnym prowadzeniem samochodu.

Stabilizator zawieszenia jest sprężystym i odpowiednio ukształtowanym prętem przymocowanym do ruchomych elementów prowadzących koło, bezpośrednio lub za pomocą odpowiednich łączników. Jego zadaniem jest zapewnienie większej przyczepności przez zwiększenie o sztywność kontową zawieszenia danej osi samochodu oraz zmniejszenie przechyłów bocznych nadwozia podczas jazdy po zakrętach z dużą prędkością.

Przy jeździe na wprost po równej nawierzchni, gdy skok kół jest jednakowy, stabilizator zawieszenia nie pracuje, ponieważ obraca się w gniazdach. Jednak gdy nawierzchnia okaże się nierówna, jedno z kół, które ulegnie wymuszeniu od nierówności drogi, przeniesie siły poprzez stabilizator na drugie koło, z którym jest połączone, co powoduje niepożądane drgania. Im większa sztywność kątowa stabilizatora, tym efekt ten będzie bardziej odczuwalny i męczący.

Można go wyeliminować poprzez zastosowanie stabilizatora aktywnego, który opiera się na dwukomorowych siłownikach hydraulicznych połączonych z końcami stabilizatora. Dozoruje on w sposób ciągły, prace stabilizatora zwiększając przyczepność samochodu. Dzięki niemu samochód lepiej trzyma się na łukach co poprawia nie tylko komfort jazdy, ale również najważniejszą kwestie którą jest bezpieczeństwo podczas jazdy.

Ważnym elementem przy wykorzystywaniu zasady działania stabilizatorów, jest sztywność nadwozia – to dzięki niemu balans masy jest przekazywany z przedniej do tylnej części pojazdu i na odwrót. Stąd między innymi dążenia konstruktorów do tworzenia coraz to sztywniejszych konstrukcji.

 

Podziel się artykułem

Tagi

, , , ,

Powiązane wpisy

Komentarze

  1. ? mar 11, 2014

    sztywność kontowa? co to jest?

dodaj komentarz

Opcjonalne