19 / 07 / 2012 Dodano przez: patryk

Najnowsze amortyzatory aktywne od Delphi – szykuje się rewolucja !

Kategorie: Zawieszenie

Wygoda w samochodzie pełni w dzisiejszych czasach jeden z najważniejszych czynników wyboru samochodu. Producenci co rusz to wymyślają nowinki techniczne by sprostać wymakaniom klientów i wygrać przy tym z konkurencja. Firma Delphi, producent nowatorskich rozwiązań motoryzacyjnych, oraz wiodący partner największych na świecie producentów w branży motoryzacyjnej, opracowała zawieszenie które może w przyszłości, diametralnie zmienić komfort naszej jazdy.

Urządzeniem tym są amortyzatory magnetyczne nazwane MagneRide. Jest to aktywny system zawieszenia dostosowywujący sieę do warunków panujących na jezdni. Na rynku istnieją systemu podobne takie jak pneumatyczne zawieszenie, hydropneumatyczne oraz mechaniczno-hydrauliczne. Jednak zawieszenia te są bardzo skomplikowane w budowie, kosztowne i wadliwe. Inżynierowie z Delphi wymyślili jednak układ o wiele mniej skomplikowany. Jest nim bezzaworowy amortyzator, który wypełniony jest magnetyczno-reologicznym płynem aktywnym na energie magnetyczna.

Zawieszone w tym płynie namagnesowane cząsteczki, na wskutek pola magnetycznego, zmieniają swoją gęstość. W konstrukcji amortyzatora umieszczona jest cewka połączona z amortyzatorem. W momencie gdy przepłynie przez nią prąd, powstaje silne pole elektromagnetyczne, które zmienia gęstość a co za tym idzie opór hydrauliczny płynu w amortyzatorze. Całość sterowana jest za pomocą czujników drgań, skrętu kierownicy oraz przyspieszenia bocznego umieszczonych w pojeździe. Wszystko sterowane jest przez procesor umieszczony w samochodzie, który aktywnie dostosowuje siłę amortyzacji do warunków panujących na drodze.

Produkt jest bardzo prosty w wykonaniu i nie wymaga dużych kosztów produkcyjnych. Produkt ten może już niedługo zaistnieć w samochodach produkowanych seryjnie. Jak na razie został zastosowany w 2 amerykańskich samochodach: Chevrolecie Corvette oraz Cadillac-ku Seville STS.Czekamy więc na decyzję ze strony naszych Europejskich producentów samochodów.

Podziel się artykułem

Tagi

, , , , , , , , , , ,

Powiązane wpisy

Komentarze

Brak komentarzy.

dodaj komentarz

Opcjonalne