20 / 08 / 2012 Dodano przez: patryk

Zawieszenie aktywne

Kategorie: Artykuły, Zawieszenie

W obecnych czasach, wielu producentów boryka się z problemem znalezienia złotego środka pomiędzy komfortem a przyczepnością. Zawieszenie aktywne może być rozwiązaniem tego problemu. Jest ono rodzajem zawieszenia, które wykorzystuje elektroniczne czujniki do kontroli i regulacji pneumatycznych układów mających za zadanie zmniejszyć drgania pochodzące z podwozia przy zachowaniu najlepszych właściwości jezdnych. Największym plusem takiego rodzaju zawieszenia jest aktywna zmiana charakterystyki zawieszenia.

Zawieszenie aktywne powstaje na bazie pneumatyczno-hydraulicznych układów, które absorbują lub oddają energię. Całość jest sterowana przez superszybkie mikroprocesory które pozwalają na przetwarzanie wszystkich informacji w czasie rzeczywistym. Informacje do procesora są przesyłane za pośrednictwem wszechobecnych czujników, dzięki czemu komputer ECU może opisać jaka dynamikę pojazdu, a następnie szybko ustawić układ zawieszenia tak, by zapewnił on maksymalny komfort jazdy oraz stabilność pojazdu na jezdni.

Najważniejszymi zaletami takiego układu jest dostosowanie charakterystyki do różnych warunków panujących na drodze, zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów i komfortu jazdy oraz dostosowanie wielkości prześwitu do aktualnego obciążenia samochodu.

Najbardziej popularnym producentem który stosuje aktywne zawieszenie w swoich samochodach jest Citroen. Według konstruktorów komfort jazdy jaki zapewniają pojazdy Citroena jest bardzo wysoki. Jednak znaczna usterkowość układu zmusiła koncern do chwilowego zaprzestania produkcji samochodów z tym rodzajem zawieszenia. Przerwa ta nie trwała jednak zbyt długo gdyż w nowym modelu C5 znowu udało się zastosować tego rodzaju zawieszenia trzeciej generacji.

Niestety, zawieszenie aktywne okazuje się również droższe w serwisowaniu od tego konwencjonalnego dlatego nie jest jeszcze tak bardzo popularne..

Podziel się artykułem

Tagi

, , , ,

Powiązane wpisy

Komentarze

Brak komentarzy.

dodaj komentarz

Opcjonalne