19 / 06 / 2012 Dodano przez: kamil

Kiedy wymienić sprężyny zawieszenia?

Kategorie: Artykuły

Wspominając o zawieszeniu samochodowym większości kierowców od razu przychodzą na myśl amortyzatory oraz wahacze, a niejednokrotnie zapominane są tak istotne elementy zawieszenia jak sprężyny. Czy sprężyny zawieszenia mogą się wybić? Kiedy wymienić sprężyny zawieszenia?

Sprężyny zawieszenia są jedną z niewielu części samochodowych, które pracują niezależnie od położenia samochodu. Również podczas postoju są one odpowiedzialne za podtrzymywanie ciężaru auta. Dlatego jest to w pewnym sensie wyjątkowy element każdego pojazdu. Ich zużycie nie jest zależne zatem nie od ilości kilometrów jakie uda nam się pokonać naszym samochodem, lecz w większej mierze od masy samochodu oraz eksploatacji. Jeżeli dysponujemy autem dostawczym bądź kombi, w którym regularnie przewozimy ciężkie materiały to z pewnością będziemy musieli szybciej wymienić sprężyny zawieszenia, niż w przypadku lekkiego hatchbacka.

Wymiana sprężyn zawieszenia jest czynnością stosunkowo prostą. Wszystko co będzie nam potrzebne do wymiany tych elementów to specjalistyczne narzędzie znane jako ściągacz sprężyn. Warto posiadać we własnej skrzynce z narzędziami ściągacze sprężyn, jednak nie ma większego sensu kupować ich, aby jednorazowo wykonać wymianę sprężyn. Może okazać się, że sam zakup tego narzędzia będzie nas więcej kosztować niż wymiana sprężyn w warsztacie samochodowym.

Kiedy wymieniać sprężyny zawieszenia? W celu sprawdzenia stanu sprężyn należy wybrać się na stanowisko pomiarowe, gdzie będziemy mogli stwierdzić czy geometria naszego samochodu jest wyraźnie naruszona. Pamiętajmy, że wraz z upływem lat, samochód stopniowo obniża się, ale nie jest to czynność niebezpieczna. Ciężko jednoznacznie określić również jak szybko postępuje zużycie sprężyn.

Sprężyny należy zawsze wymieniać kompletem na tej samej osi. Nie powinno wymieniać się sprężyn po tej samej stronie pojazdu. Nie kupujmy tylko i wyłącznie oryginalnych sprężyn dedykowanych do naszego modelu samochodu. Niekiedy warto się rozglądnąć po rynku części zamiennych. Takie firmy jak Sachs, Bilstein czy Eibach są powszechnie znane na całym świecie, a ich produkty wytrzymałością niejednokrotnie przewyższają części użyte przy seryjnej produkcji.

Podziel się artykułem

Tagi

, , , , , ,

Powiązane wpisy

Komentarze

 1. eryk Cze 21, 2016

  Ciekawy artykuł. Natomiast podchodziłbym z dystansem do rady o wymianie kompletnego zestawu zawieszenia. Jeśli części wydają się niepewne: oczywiście, jest to dobre wyjście. Natomiast w wypadku gdy stan wygląda na dobry, nie ma sensu wydawać naprawdę grubych pieniędzy. Trzeba podejść do problemu z głową ;).

 2. Michał Lip 12, 2017

  Moim zdaniem kiedy czuć, że samochód w czasie drogi podskakuje.
  Wtedy jest odpowiedni moment na wymianę amortyzatorów.
  Ja je wymieniłem w Serwisie Zet Czeladź.

 3. Nathaniel Sie 22, 2019

  Jak ma się autko z salonu, to mało czym trzeba się przejmować. Ja chwilowo inwestuje tylko w kosmetyki samochodowe auto detailing. Sklep w moim mieście ma naprawdę duży wybór i to tylko najlepszych marek. To mnie przekonało, żeby zainwestować w swój samochód i pozwolić mu zachować świeży lakier.

dodaj komentarz

Opcjonalne