16 / 03 / 2012 Dodano przez: Redakcja

Awarie amortyzatora

Kategorie: Artykuły

Na autozawieszenie.pl już raz poruszyliśmy tematykę samochodowych amortyzatorów. Temat ten jest jednak tak rozległy i tak istotny dla każdego użytkownika, że warto omówić go jeszcze raz. Amortyzatory bowiem mają fundamentalne znaczenie w zakresie tłumienia nierówności, hamowania i kontroli nad pojazdem. Każda awaria amortyzatora to potencjalne ryzyko dla kierowcy, więc przyjrzyjmy się objawom zepsutych amortyzatorów.

Niewiele osób wie, ale dobrze funkcjonujące amortyzatory wpływają na bezpieczeństwo i komfort podróżowania (zmniejszenie drgań, skrócenie drogi hamowania, etc.). Jeśli zobaczymy pierwsze oznaki zepsutego amortyzatora, powinniśmy czym prędzej udać się do serwisu bądź warsztatu.

Do wspomnianych symptomów należy zaliczyć m.in. zużycie opon w różnym stopniu, zła kontrola samochodu w trakcie pokonywania zakrętów czy wydłużona droga hamowania. Częstym objawem jest też efekt kół odrywających się od jezdni, podskakiwanie w trakcie hamowania, przechyły przy zakrętach czy pływanie lub bujanie pojazdu. Kolejną grupą symptomów uszkodzeń jest wyciek oleju z amortyzatora i przestawianie auta przy pokonywaniu przeszkód.

Warto znać wyżej wymienione objawy, bowiem dzięki szybkiej reakcji jesteśmy w stanie wyeliminować ryzyko sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu kierowców. Tak jak wspomnieliśmy, niesprawne amortyzatory skutkują wydłużoną drogą hamowania, utratą przyczepności czy wreszcie drastyczne obniżenie komfortu jazdy.

Reasumując, pamiętajmy o regularnej kontroli i wymianie amortyzatorów – jest to główny i fundamentalny element układu zawieszenia. Pamiętajmy, że my – kierowcy, możemy wydłużyć ich trwałość poprzez unikanie dziur na drogach, wolne pokonywanie krawężników i ostrożniejszą jazdą. Będzie to bezpieczniejsze i z dużą korzyścią dla amortyzatorów.

Podziel się artykułem

Tagi

, , ,

Powiązane wpisy

Komentarze

Brak komentarzy.

dodaj komentarz

Opcjonalne