18 / 08 / 2011 Dodano przez: Redakcja

Jakie amortyzatory?

Kategorie: Zawieszenie

Wśród częstych dylematów, jakie czekają na każdego kierowcę, pojawia się dobór amortyzatorów. Oprócz producenta i modelu, musimy zadecydować jakie chcemy zamontować w swoim aucie – olejowe czy gazowe. W tym artykule przyjrzymy się zarówno producentom, jak i rodzajom amortyzatorów i zadecydujemy, które są najlepsze.

Przede wszystkim warto na początku zaznaczyć, że na rynku nie ma amortyzatorów gazowych. Nazwa ta jest swego rodzaju uproszczeniem, bowiem prawidłowo powinniśmy nazywać je amortyzatorami olejowo-gazowymi. W każdym amortyzatorze musi występować olej, aby utrzymywane w nim było stałe ciśnienie. W amortyzatorach olejowo-gazowych dodatkowo stosuje się gaz, aby nie dochodziło do pienienia się oleju (olej od gazu jest oddzielony specjalnym, ruchomym tłokiem).

Jakie są więc wady i zalety amortyzatorów olejowo-gazowych? Eksperci wśród atutów tychże amortyzatorów zgodnie wymieniają usztywnienie samochodu (cechuje je zwiększona twardość), zwiększenie przyczepności kół, a poza tym są też znacznie bardziej wytrzymałe i trwałe niż amortyzatory olejowe. Amortyzatory olejowo-gazowe występują w dwóch odmianach: nisko- lub wysokociśnieniowych. Im wyższe ciśnienie gazu, tym szybsza praca amortyzatora, dlatego wysokociśnieniowe amortyzatory przeznaczone są zwłaszcza dla kierowców o sportowych zamiłowaniach.

Z kolei amortyzatory olejowe są starsze i mniej zaawansowane technologicznie, mają jednak swoje niepodważalne zalety. Możemy przede wszystkim zaliczyć do nich niską cenę i komfort. Są one miększe, przez co w pewnych momentach bardziej komfortowe, a ich zalety docenią zwłaszcza kierowcy lubiący spokojną jazdę. Wadą tego typu rozwiązań jest ryzyko spienienia się oleju w amortyzatorze w trakcie intensywnej jazdy na nierównościach. Efektem tego zjawiska jest stopniowe zanikanie skuteczności tłumienia drgań.

Jeśli już zdecydujemy się na konkretny rodzaj to pozostaje nam ostatnia decyzja – którego producenta wybrać. W trosce o najwyższą jakość i bezpieczeństwo zalecamy raczej wybieranie amortyzatorów producentów takich jak KYB (Kayaba), Monroe, Sachs, Bilstein, czy Delphi. Ci producenci gwarantują najwyższą jakość dzięki sprawdzonym, nowoczesnym technologiom, systemom kontroli produktów czy wykwalifikowanej kadrze menadżerskiej. Dla przykładu – amortyzatory Kayaba są wyposażone w zespoły zaworowe o zwiększonej efektywności, wyprodukowane tak, aby po montażu w samochodzie ograniczać zużycie pozostałych części układu zawieszenia.

Miłośnicy niemieckich aut szczególnie cenią sobie natomiast amortyzatory Bilstein oraz amortyzatory Sachs. Ci producenci zadbali o metody produkcji i materiały najwyższej jakości, dzięki czemu są one chronione przed wczesnym zużyciem oraz korozją. Amortyzatory Sachs oznaczają dokładnie ten sam poziom bezpieczeństwa i komfortu, które prezentują części na produkowane na pierwszy montaż. Dzięki temu możemy być pewni nie tylko niezawodnej ochrony przed kamieniami, korozją i innymi wpływami środowiska, ale również i tego, że są one przyjazne dla środowiska naturalnego.

Radzimy, aby przy wyborze amortyzatorów kierować się zwłaszcza producentem i wysoką jakością materiałów. Amortyzatory bowiem to nie tylko komfort jazdy, ale przede wszystkim – bezpieczeństwo. Najnowsze badania wykazały, że jazda z niesprawnymi amortyzatorami znacznie wydłuża drogę hamowania.

Podziel się artykułem

Tagi

, , ,

Powiązane wpisy

Komentarze

  1. emil gru 1, 2011

    A jak mam kupic amory??

  2. janusz gru 4, 2011

    witam potrzebuje amortyzatory do nissan trairie 2.0 mam problem autko dobrze się sprawuje bardzo dobrze tylko jest jeden problem to jest napęd 4×4 nie mogę nigdzie się doszukać jeżeli ktoś ma informację to prosze o kontakt janekzasadne@op.pl rok produkcji 1991 pozdrawiam

  3. Michal B. kwi 8, 2018

    Witam czy w aucie z elektronicznym wspomaganiem układu kierowniczego lepuej stosować tuleje wachacza gumowe czy poliuretan ?? Słyszałem że w niektórych autach poliuretany pogarszają jakość prowadzenia. Czy to prawda ??

dodaj komentarz

Opcjonalne