05 / 12 / 2013 Dodano przez: januszp

Objawy zużycia amortyzatorów

Kategorie: Artykuły

Amortyzatory to bardzo ważna część każdego samochodu. Od ich stanu będzie zależeć przecież bezpieczeństwo w czasie jazdy, a niesprawne w łatwy sposób mogą doprowadzić do wypadku samochodowego. Warto więc znać objawy, jakie dają zużyte amortyzatory, a jeśli już się pojawią, czym prędzej zareagować wizytą w warsztacie samochodowym.

Jakie objawy?

amoryNiesprawne amortyzatory dają bardzo wyraźne znaki, które nietrudno wykryć. Ważne jednak, aby ich nie ignorować, odkładając wizytę u mechanika.

Jednym z objawów jest tzw. nurkowanie samochodu podczas hamowania. Przy zwalnianiu samochód wyrywa się do przodu, a wtedy automatycznie wydłuża się o spory odcinek droga hamowania. Może to okazać się tragicznym w skutkach, szczególnie w potrzebie nagłego zatrzymania samochodu.

Samochód z uszkodzonymi amortyzatorami podatny jest także na działanie bocznych wiatrów. Podczas jazdy każdy mocniejszy powiew ściąga go na bok. Jednym z częstszych objawów są również wycieki oleju, który odpowiada za prawidłową amortyzację drgań. Zużyte amortyzatory powodują również zmniejszenie kontaktu opon z drogą. Skutki tego pozna się szczególnie na zakrętach, kiedy auto nie trzyma się wyznaczonej osi jazdy, a kierowca odczuwa efekty bujania samochodu oraz wibracje kierownicy. Objawy dają także opony- zepsute amortyzatory możemy poznać po ich nierównomiernym zużyciu oraz niewłaściwej geometrii kół.

Można uniknąć awarii

Oczywiście każdy amortyzator, tak jak w przypadku innych części kiedyś się wyczerpie. Nie znaczy jednak, że nie należy o nie dbać. To, jak będziemy je użytkować zależy czy wymieniać będziemy musieli wcześniej, czy później. Niektórzy twierdzą, że ich żywotność zawsze trwa 3 lata. To nieprawda, a wpływa na to też styl jazdy kierowcy. Warto zaznaczyć, że raczej odradza się regenerację zużytych amortyzatorów. Nigdy już nie będą one w pełni sprawne, również cena ich nie jest aż tak wysoka. Przy samym kupnie warto przemyśleć, czy chcemy postawić na jakość, czy cenę. Od razu rozwiejemy wątpliwości- kupno najtańszych zamienników może wiązać się z szybką potrzebą ich ponownej wymiany. Takie części są po prostu o wiele gorszej jakości i szybko się psują. Istnieje także ważna zasada- amortyzatory zawsze wymieniamy parami. Niedbalstwo w tym przypadku doprowadzić może do tego, że któraś z osi zacznie się giąć.

Tekst: Janusz Nowaczyk

Podziel się artykułem

Tagi

, , ,

Powiązane wpisy

Komentarze

Brak komentarzy.

dodaj komentarz

Opcjonalne