02 / 01 / 2012 Dodano przez: Redakcja

Pompa wspomagania

Kategorie: Artykuły

Najczęstszym podziałem pomp wspomagania w samochodach jest rozróżnianie ich na dwa typy: pompy ze zintegrowanym zaworem ciśnienia (wewnętrznym) i pompy bez zaworu ciśnienia (zawór jest poza pompą).

Najczęściej, zewnętrzne zawory ciśnienia instaluje się w przekładni kierowniczej bądź w przewodach ciśnieniowych. Z zewnątrz będzie nam dosyć ciężko rozpoznać typ pompy na pierwszy rzut oka, ponieważ różnią się one jedynie informacją na tabliczce znamionowej.

Za co odpowiada zawór ciśnienia? Otóż, jego funkcją jest ochrona układu wspomagania przed nadmiernym wzrostem ciśnienia. Jego usterka jest równoznaczna z uszkodzeniem najsłabszej części systemu wspomagania, poprzez przekroczenie odpowiedniej wartości ciśnienia.

Jeśli wymiany pompy wspomagania dokonujemy samodzielnie, powinniśmy pamiętać o sprawdzeniu zgodności danych z obu tabliczek – starej i nowej. Dlaczego? Należy pamiętać, że montaż nieprzystosowanej pompy może stać się przyczyną poważnych uszkodzeń w układzie wspomagania. Wewnętrzne zawory ciśnienia można wymienić jedynie wraz z całą pompą. Dodatkowo, należy wystrzegać się rozbierania pompy. Przy okazji wymiany pompy wspomagania warto skontrolować pracę zewnętrznego zaworu ciśnienia, a w razie potrzeby – wymienić go.

Zawsze przez zamontowaniem nowej pompy wspomagania sprawdź układ wspomagania pod kątem zanieczyszczeń i w razie potrzeby starannie wypłukać.

Gdy dokonujemy jakichś napraw, wymian bądź modyfikacji układu wspomagania musimy bezwzględnie przestrzegać wszelkich zaleceń producenta pojazdu. Po dokonaniu naprawy należy sprawdzić szczelność i odpowietrzyć układ. Przy wyborze oleju hydraulicznego kierujmy się specyfikacją producenta samochodu. Poza tym, pamiętajmy że odprowadzenie oleju może być dokonywane tylko poprzez firmy zajmującymi się materiałami smarnymi i olejami bądź w miejscu skupu odpadów niebezpiecznych.

Podziel się artykułem

Tagi

, , , ,

Powiązane wpisy

Komentarze

Brak komentarzy.

dodaj komentarz

Opcjonalne