22 / 08 / 2018 Dodano przez: redakcja

Dziecko w foteliku samochodowym – co trzeba wiedzieć?

Kategorie: Artykuły

Wożenie malucha w bezpiecznym foteliku samochodowym to nie tylko rozwiązanie zdroworozsądkowe, ale również obowiązkowe. Polskie prawo nakazuje, aby dzieci przewożone autami były szczególnie zabezpieczone na wypadek kolizji. Wielu rodziców nie ma jednak pojęcia, jak dobrać odpowiedni fotelik i kiedy można z niego zrezygnować. Warto wyjaśnić te wątpliwości.

Czy wiek dziecka ma znaczenie?

Niektórym wydaje się, że bezpieczny fotelik samochodowy to niezbędne wyposażenie pojazdu do momentu, aż dziecko osiągnie pewien konkretny wiek. W rzeczywistości, poza nielicznymi wyjątkami, wiek nie ma zupełnie żadnego znaczenia. Również waga malucha okazuje się kwestią drugorzędną. Obowiązek korzystania z fotelika określany jest na podstawie wzrostu i istnieje do momentu, aż maluch osiągnie co najmniej 150 cm wzrostu.

Jak dopasować bezpieczny fotelik samochodowy do dziecka?

Wzrost jest wyznacznikiem tego, czy wożenie dziecka w foteliku jest nakazane przez prawo, jednak jeśli chodzi o wybór konkretnego modelu, ważniejsze są inne czynniki. Przede wszystkim, kupując konkretny bezpieczny fotelik samochodowy, należy zwrócić uwagę, dla dzieci o jakiej wadze jest on przeznaczony. Ponadto, trzeba sprawdzić, czy maluchowi nie wystaje główka znad oparcia oraz czy jest solidnie zabezpieczony przez wszelkie bariery w foteliku. Dopasowanie danego modelu do konkretnego dziecka z powodzeniem można określić poprzez samą tylko obserwację położenia malucha w siedzisku.

bezpieczny fotelik samochodowy

Dziecko wożone przodem lub tyłem

Maluch siedzący w foteliku tyłem do kierunku jazdy jest lepiej zabezpieczony przed urazami szyi czy główki. Rzecz w tym, iż ma on słabsze mięśnie w tych partiach ciała, dlatego, jeśli dojdzie do wypadku czy zwykłej stłuczki, przeciążenie może wyrządzić dziecku wyjątkową krzywdę. Jeżeli jednak dziecko znajduje się tyłem do kierunku jazdy, oparcie fotelika skutecznie ochroni szyję i główkę.

Warto pamiętać, że wożąc dziecko tyłem do kierunku jazdy, należy umieścić bezpieczny fotelik samochodowy na tylnym siedzeniu. Warunkiem przewożenia malucha tym sposobem w przedniej części auta jest wyłączenie poduszek powietrznych. Ich wystrzał przy zderzeniu byłby niezwykle niebezpieczny dla dziecka.

Dostosowanie fotelika do samochodu

Poza uwzględnieniem powyższych wskazówek dotyczących doboru fotelika samochodowego należy również wziąć pod uwagę jego dostosowanie do konkretnego modelu samochodu. Rzecz w tym, aby bezpieczny fotelik samochodowy był dopasowany do szerokości kanapy oraz kąta między siedziskiem a oparciem. Producenci fotelików samochodowych zwykle określają, do jakich modeli samochodów dostosowany jest ich produkt.

Podziel się artykułem

Tagi

Powiązane wpisy

Komentarze

Brak komentarzy.

dodaj komentarz

Opcjonalne