31 / 03 / 2021 Dodano przez: redakcja

Elementy zawieszenia, o których bardzo często zapominamy

Kategorie: Artykuły

Zawieszenie samochodowe składa się z wielu elementów, które ściśle są ze sobą powiązane, a jakość ich pracy zależna jest od ich stanu. Bardzo często kierowcy zapominają o okresowym sprawdzeniu stanu elementów zawieszenia w swoim samochodzie. Najczęściej reagujemy dopiero w sytuacji, gdy zaczynają do nas dochodzić dziwne dźwięki lub nasz samochód zaczyna zachowywać się na drodze w dziwny sposób. Ale dlaczego tak się dzieje i jak w prosty sposób sprawdzić stan tych elementów?

Wahacze i łożyska, dlaczego o nich tak często zapominamy?

Elementami zawieszenia oraz układu przeniesienia napędu o których najczęściej zdarza zapomnieć się kierowcom są bez wątpienia łożyska oraz wahacze zawieszenia. O ile w przypadku tych pierwszych jest to do pewnego stopnia zrozumiałe, ponieważ łożysk nie widzimy i dopóki nie zostaną uszkodzone w wyniku zużycia nie odczuwamy również jakości ich pracy, to w przypadku wahaczy sprawa ma się zupełnie inaczej.

Wahacze zawieszenia w samochodzie są jednymi z podstawowych elementów tego układu. Bez nich samochód nie mógłby skręcać oraz posiadać amortyzacji. Nasze niedopatrzenia wynikają z tego, że bardzo często użytkownicy pojazdów nie mają doświadczenia w odpowiedniej diagnostyce usterek swojego samochodu. Mało kto również zdejmuje koło i szczegółowo ogląda elementy metalowo gumowe wchodzące w skład zawieszenia pojazdu. Dodatkowym utrudnieniem jest również fakt, że obecnie bardzo popularne są zawieszenia wielowahaczowe, których diagnostyka jest jeszcze bardziej skomplikowana i złożona.

Jak sprawdzić stan wahaczy?

Uszkodzenie wahaczy zawieszenia możemy rozpoznać przez charakterystyczny hałas przypominający skrzypienie, który pojawia się podczas przyspieszania oraz hamowania. Dodatkowo, może wystąpić zwiększony luz na kierownicy oraz nierównomierne i znacznie szybsze zużycie opon w naszym samochodzie. Stan wahaczy można zweryfikować również oglądając podwozie naszego samochodu lub po zdjęciu koła przedniego. Ze względu na swój kształt są one bardzo charakterystyczne, przez co trudno je pomylić z innymi elementami.

Jak weryfikować sprawność łożysk kół?

Objawy nadmiernego zużycia łożysk w naszych kołach mogą mieć głównie jedną postać. Jest to charakterystyczny dźwięk przypominający huk, który pojawia się podczas jazdy z różnymi prędkościami. W celu zdiagnozowania łożysk w naszym samochodzie należy podnieść auto na podnośniku, a następnie energicznie zakręcić danym kołem. Jeśli charakterystyczny dźwięk się pojawi, to możemy być pewni, że łożyska w naszym samochodzie nadają się już tylko do wymiany.

Podziel się artykułem

Tagi

Powiązane wpisy

Komentarze

Brak komentarzy.

dodaj komentarz

Opcjonalne